Jätkusuutlikkus – (personali)juhtimise pikk plaan
Milline on personalitöötajate roll ESG-s ja jätkusuutlikkuses?
Talentori ja PARE veebiseminaril käsitlesime põhjalikult ESG teemat juhtimise ja personalijuhtimise vaatevinklis. Fookuses on eelkõige S (Social) ja G (Governance). Arutelus osalesid juhid, personalijuhid ja ESG eksperdid. Praktilisi mõtteid vahetasid kuulajatega:
- Romet Roosalu Solarstone OÜ tegevjuht
- Joosep Sild Calidity OÜ tegevjuht
- Katrin Isotamm Omniva AS ESG juht ja Esgrid kaasasutaja
- Jaana Pedras Nordea personalijuht
- Anneli Salminen Talentor Estonia Partner ja tegevjuht
Kokkuvõtte peamistest küsimustest, mida veebiseminaril arutati.
Kuidas suurendab ESG nii suurte kui ka väikeste ettevõtete konkurentsivõimet?
ESG on aktuaalne teema, sest lisaks regulatsioonidele ootavad ettevõttelt jätkusuutlikku toimimist ka töötajad ning kliendid ja koostööpartnerid. 2024. aastal rakendub Eestis raporteerimiskohustus vaid kaheksale ettevõttele ja järgmisel aastal paarisajale ettevõttele, kuid tegelikult on ESG oluline igas suuruses ettevõtete jaoks.
- Suured ettevõtted peavad raporteerima, kas nende partnerid ja tarnijad (nii suured kui ka väiksed) vastavad jätkusuutlikkuse direktiivile. Ka väiksed ettevõtted peavad hakkama oma suurtele koostööpartneritele raporteerima oma töötajate mitmekesisuse, võrdse kohtlemise, töötingimuste jne kohta, sest suured ettevõtted peavad kaardistama oma kogumõju. Seega ettevõtetel, kes suudavad oma mõjusid õigeaegselt raporteerima hakata, on suuremad ärivõimalused.
- ESG sotsiaalsete põhimõtete rakendamine aitab pikas perspektiivis kaasa ettevõtte edule. Ka väikses ettevõttes toob mitmekesisem tiim kaasa erinevaid loovamaid lahendusi ning põnevamat ja rahuldustpakkuvamat tööõhkkonda. Kui töötaja rahulolu on kõrgem, siis ka ettevõtte tulemuslikkus on suurem, sest ettevõte ju koosnebki inimestest. Sookvoot ei tähenda nõrgemate kandidaatide värbamist, vaid peaks panema värbajaid mõtlema, kust veel tugevaid alaesindatud soost kandidaate leida.
Konkurentsieelise toob ka hästi hoitud ja arendatud meeskond, kus kõik saavad teha sisulist tööd ja pole vaja aega kulutada puuduvate töötajate asendamisele. - Samuti aitab mitmekesisus lahendada talentide puuduse probleemi. Nt võib tehnoloogiasektorisse kaasata rohkem naisi, erinevaid vanusegruppe ja rahvusi. Mitmekesisusega tuleb tegeleda teadlikult. Nt enne värbamist analüüsida, milline tiim praegu on ja milline kompetents sealt puudu on. Tuleb analüüsida, kas selles olukorras tasub kedagi koolitada ja edutada või värvata talent väljastpoolt.
Kuidas alustada?
ESG-d ei tasu müstifitseerida. Keskkonna, sotsiaalsed ja juhtimise aspektid on normaalne osa ärijuhtimisest, protsessijuhtimisest, riskijuhtimisest ja brändijuhtimisest. ESG võib tunduda keeruline, aga tuleb lihtsalt kuskilt alustada kasvõi väikeste sammudega. Eriti hea, kui neile sammudele saaks mõõdiku külge panna. Siis on näha, kas oleme edasi liikunud. Mõõdikuid ei pea olema palju. Nt Nordeal on vaid kaks mõõdikut: et kumbagi sugu poleks juhtimistasandil esindatud alla 40% ja et vähemalt 89% töötajatest tunneks, et neid koheldakse õiglaselt.
Oluline on ka juhtide suhtumine ESG-sse ja nende kommunikatsioon. Kui juhid ise peavad ESG-d vaid formaalsuseks, siis meeskond ei tule kaasa. Kui esineb töötajate vastuseisu, siis peaks juhid julgustama töötajaid arutlema, täpsustama, miks see ei tundu praegu hea mõte.
ESG hõlmab kogu äri
On oluline mõista, et ESG põhimõtete rakendamine ei tähenda seda, et võtame ESG juhi ja küll tema tegeleb. ESG hõlmab kogu äri, seda peaks juhtima läbi kogu ettevõtte, läbi kõigi otsuste, protsesside ja planeerimise.
Kas ESG on kulu või tulu?
Lühikeses perspektiivis võib tekkida lisainvesteeringu vajadus. Nt elektrisõidukid ja biokütus on kallimad kui mitteroheline autopark. Tuleb mõelda, kuidas autopark targalt välja vahetada. Nt võib-olla mõnel juhul sobivad alternatiivsõidukid (elektrirattad vms) või saab sõiduringe optimeerida ja see toob kaasa laiema efektiivsuse. Neid teeemasid tuleb vaadata kompleksselt võimalikult tihedas seoses oma äriga, oma teenuste ja inimeste arendamisega. Siis muutub järk-järgult kulu tuluks.
Põnevat veebiseminari saate järelvaadata siit.
Võta meiega ühendust
Homsed talendid leiad meie abiga!
Meie värbajad ja sihtotsingu konsultandid ootavad sind! Aitame värvata sobiva inimese Sinu meeskonda. Võta meiega ühendust ning leiame teile parimad juhid ja spetsialistid läbi kõrgetasemelise sihtotsingu. Sihtotsing on kiire viis leida hea kandidaat õigele ametikohale.
Talentor Estonia OÜ
Mustamäe tee 5
10616, Harjumaa Tallinn
Eesti
Helista +372 502 4274 või kirjuta info.estonia@talentor.com